ŻYCIE NOCNE BERLINA

Berlin jest szalony – stara się zaspokoić każde pragnienie, i chyba niełatwo znaleźć miejsce na ziemi, które byłoby tak wypełnione nocnym gwarem, jak to miasto. Ruch nigdy nie ustaje, wydarzenia rozpoczynające się wczesnym rankiem kontynuowane są do późnego wieczora, a berlińczycy zaludniają bary, kluby i kawiarnie, otwarte do 3.00, w weekendy dłużej, które czasem w ogóle się nie zamykają.

Korzystać można z nocnych autobusów, które zatrzymują się przy stacjach U-Bahn, oraz U-Bahn 1 i 9, linii kursujących przez całą noc z piątku na sobotę. Nie ma wielkiej różnicy między kawiarnią otwartą do późna w nocy, a popularnymi barami (Kneipen). Najlepszymi źródłami informacji o imprezach w mieście są dwutygodniki Zitty (3,30 DM) i Tip (3,70 DM), dostępne we wszystkich kioskach i punktach sprzedaży prasy.

W Berlinie Zachodnim do najciekawszych miejsc należą SavignyplaU, Schöneberg, Wilmersdorf, Kreuzberg i Scheunenviertel. Najlepiej unikać Ku’dammu w nocy, chyba że komuś szczególnie zależy na zadzierzgnięciu bliższej znajomości z jakimiś podpitymi biznesmenami lub niezbyt rozgarniętymi turystami w średnim wieku. Północna część miasta jest nieco bardziej atrakcyjna dla młodzieży, mniej więcej w połowie drogi leży Savignyplatz obejmujący również Grolmanstr., Knesebeckstr., Bleibtrustr. i Schliitterstr., oraz Steinplatz, wzdłuż Carmerstr. – w kierunku północnym. Café Hardenberg i Schwarzes Café, wymienione w rozdziale Gastronomia, są także wyśmienitymi miejscami na nocnego drinka. Obszar na południe od Ku’damm, między Uhlandslr, i Olivaer Platz, usiany jest tłocznymi kawiarniami otwartymi do późna w nocy. Życie nocne Schöneberga skupia się wokół Nollendorfp- latz, zarówno w kawiarniach na Winterfeldplatz i Goltzstr., jak i barach na Kleiststr. Dalej na północ, w kierunku pozostałości po murze berlińskim, w zachodniej części miasta znajduje się centrum Szene. W bardziej uczęszczanym, zachodnim Kreuzber- gu, ciekawsze bary położone są wzdłuż Yorckstr., w pobliżu Mehringdamm. Klimat wschodniego Kreuzbergu wydaje się ostrzejszy. Tworzą go, radykalnie alternatywne bary i kluby położone wzdłuż Oranienstr. między U-Bahn 1: Kottbusser Tor a U-Bahn I: Görlitzer Bahnhof. Teren ten nie jest zbyt dobrze oświetlony i niezbyt bezpiecznie jest zapuszczać się tam samotnie.

Kluby powstające we wschodnim Berlinie stwarzają silną konkurencję dla swoich zachodnioberlińskich odpowiedników. Sporo najbardziej interesujących barów znajduje się w Scheunenviertel, zwłaszcza wzdłuż Oranienburger Str. (nie mylić z Oranienstr.) niedaleko starej synagogi. Prenzlauer Berg także może się poszczycić pewną liczbą ciekawych knajpek przy Prenzlauer Allee, Schönhauser Allee, Kastanienallee, szczególnie w okolicy KoUwitzpIatz. Kawiarnie i bary we wschodniej części miasta mają często bardziej konkretną atmosferę i znaleźć w nich można więcej życia oraz ciekawych ludzi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>