ZWIEDZANIE ZACHODNIEGO BERLINA

Widok ogólny: między Wschodnim a Zachodnim Berlinem Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), przez dziesięciolecia prowadząca donikąd, obecnie symbolizuje drogę ku przyszłości Berlina i zjednoczonych Niemiec. Jest obecnie centralnym punktem miasta po wschodniej stronie wychodzi na Unter den Linden (S-Bahn 1, 2: Unter den Linden, lub autobus # 100). Zbudowana za rządów Fryderyka Wilhelma II jako symbol pokoju, stała się znakiem podziału między Wschodem a Zachodem. Te zamknięte wrota wpisane w mur berliński rozsunęły się naprawdę dopiero miesiąc po otwarciu przejść granicznych w murze. W rozdziałach opisujących atrakcje turystyczne wschodniego i zachodniego Berlina, Brama stanowi miejsce, skąd rozpoczyna się wędrówkę oraz punkt odniesienia. Różnica między Berlinem Wschodnim i Zachodnim jest najbardziej widoczna po zmroku komercjalny styl Zachodu niejednokrotnie ostro kontrastuje z pompatyczną architekturą pruską bądź stalinowskim bezguściem Wschodu. Dawny Berlin Wschodni łatwo poznać po wszechobecnych na tym obszarze robotach budowlanych.

Mur berliński zniknął z pejzażu miasta. Postawiony w całości niemalże w ciągu jednego dnia-13 sierpnia 1961 r. – 160-kilometrowej długości mur bezceremonialnie rozdzielał rodziny i przyjaciół, a nawet mieszkania, przez które go przeprowadzono. W końcu jednak liberalizacja życia w Europie Wschodniej pod koniec lat 80. oraz masowe demonstracje w NRD domagające się obalenia wewnątrz- niemieckiego podziału zmusiły władze do otwarcia granicy i rozebrania muru. Obecnie jedyne zachowane fragmenty tej żelbetonowej konstrukcji znajdują się w pobliżu Hauptbahnhof oraz Reichstagu, reszta został rozebrana i pozostaje jedynie wspomnieniem. Najdłuższy zachowany kawałek, kolorowa Galeria Wschodnia (S-Bahn: Hauptbahnhof), jest największą na świecie galerią pod gołym niebem, Naścienne malunki (tzw. murale), pokrywające 1300-metrowy odcinek złożony z betonowych płyt, to nie pozostałości po graffiti z czasów zimnej wojny, ale efekt pracy grupy artystów z różnych krajów, którzy w 1989r. przybyli tu, aby w ten sposób uczcić otwarcie się miasta. Uzdolnieni plastycznie turyści również nie omieszkali wnieść swojej cząstki do tego dzieła.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>