Zwiedzanie – Wernigerode

W górze nad miastem przycupnął wspaniały zamek (Schloß) Wernigerode. Za czasów NRD był utrzymywany w należytym stanie jako muzeum feudalizmu i wygląda po prostu imponująco. Hrabia Otto zu Stolberg-Wemigerode, jeden z głównych pachołków Bismarcka, gościł tu niegdyś cesarza Wilhelma, dla którego urządzał szalenie wystawne, arystokratyczne wyprawy łowieckie. Królewski pokój gościnny, Königsammer, przetrwał w doskonałym stanie, łącznie z tapetami z czerwono-zielonego brokatu. Na zewnątrz, na tarasie, działa nadal gotowe są do obrony, a fontanna odbija słońce w kroplach wody – widok stąd rozciąga się hen, do Brocken. (Codz. 10.00-18.00 X-IV wt.-nd. 9.00-16.00. Wstęp 5 DM, studenci 4 DM, poniżej 14 lat 3 DM dodatkowo 1 DM za oprowadzanie). Do zamku można jechać Bimmelbahn (ciuchcią), odjazd spod zegara kwietnego na skrzyżowaniu Teichdamm i Klintgasse, za ratuszem. (Codz. co 30 min 9.30-17.30, XI-IV codz. co 45min, 10.30-16.30. Wjedną stronę 2,50 DM, poniżej 10 lat 1 DM.) Jeśli ktoś woli iść piechotą, ma do wyboru żwirową ścieżkę Christiantalweg albo ceglaną drogę oznakowaną „Burgberg” jeśli się z niej zejdzie, to można dodatkowo zaliczyć spacer po parku okalającym zamek.

Wernigerode upodobało sobie mur pruski, który jest charakterystycznym elementem placów i ulic. Knmtmelsches Haus, Breitestr. 72, jest tak gęsto pokryty drewnianymi rzeźbieniami, że oryginalny mur pruski nie jest spod nich widoczny. Ältestes Haus, Hinterstr. 48, jest najstarszym budynkiem miasta. Od czasu, gdy został zbudowany w XV w., przeżył kilka pożarów, dwa naloty bombowe oraz rozmaite inne działania siły wyższej. Kleinstes Haus, Kochstr. 43 ma 2,95 m szerokości, 4,2 m wysokości do okapu oraz drzwi dla niewysokich mierzące 1,7 m. W Wernigerode są dwa muzea. Krellsche Museum Schmiede na Breite Str. to kuźnia (śr.-czw. i sb.-nd. 13.00-17.00, pt. 10.00-15.00 wstęp 1 DM, studenci 0,50 DM). Harz Museum, Am Klint, jest zbiorem, jak by to powiedzieć, różnych górskich pamiątek (pn.-sb. 10.00-16.00).

Ciuchcia Harzquerbahn po opuszczeniu Wernigerode zatrzymuje się na kilka minut na Drei-Annen-Hohne – wystarczająco długo, aby albo rozejrzeć się z najwyższego punktu na trasie lub przesiąść do Brockenbahn, która spiralą okrąża górę (30 DM więcej na temat urzekającego piękna szczytu Brocken, patrz informacje o Zachodnim Harzu).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>