ZWIEDZANIE – STRALSUND

Wszystkie najważniejsze zabytki skupione są na niby-wyspie Starego Miasta i łatwo można do nich dotrzeć piechotą. Lepiej ograniczyć się do miłych dla oka zabytków starego Stralsundu przedmieścia skażone są odrażającą architekturą epoki socjaliz- mu. Wokół Alter VIarkt w centrum miasta można obejrzeć kilka najstarszych budynków w Stralsundzie. Przepiękną XIV-wieczną fasadę gotyckiego ratusza (Rathaus) zdobią płaskorzeźby herbów miast tej miary co Rostok i Hamburg, stanowiące dowód nadrzędnej pozycji Stralsundu w związku hanzeatyckim. Dziedziniec zaprojektowano w 1680 r., po tym jak katastrofalny pożar przyśpieszył decyzję o przebudowie dawnego magazynu na ratusz (wnętrza zamknięte dla zwiedzających).

Tuż za ratuszem znajduje się wspaniały gotycki kościół św. Mikołaja (St. Nikolaikirche) z czerwonej cegły, wzniesiony w XIII w. Dwie przysadziste wieże pasują do siebie jak wół do karety po pożarze jedną z nich pokryto bogato zdobioną kopułą, podczas gdy jej sąsiadka musiała się zadowolić prowizorycznym zadaszeniem (wt.-pt.

– 14.00- 16.00, sb. 10.00-12.00, nd. 11.00-12.00 zwiedzanie z przewodnikiem pt. 15.00 wstęp bezpłatny). Opuszczając plac rynkowy (Marki), warto przespacerować się Fahrstr., podziwiając jej gotycką i barokową zabudowę, w tym Scheele-Haus. Po drugiej stronie placu ciągną się „nowsze” Mónchstrajlc, Ratcnburgerst rafie i Badenst- rape, z częściowo odnowioną, renesansową architekturą.

Jeśli z Alter Markt pójdzie się Os.senreyerstraf3e (skręcając przy końcu w prawo), dojdzie się do Neuer Markt (nowy rynek) i Marienkirche (kościół N.M.P.) o 104-met- rowej wieży. Wnętrze przydałoby się odmalować, ale barokowe organy, zbudowane w 1659 roku przez organmistrza Stellwagena z Hamburga, wciąż zachwycają swymi bogatymi rzeźbieniami. Warto też wspiąć się po 345 wąskich, stromych schodkach, żeby z punktu widokowego na wieży podziwiać Stralsund, Bałtyk, i rysującą się woddali Rugię(pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 11.00-17.00 do kościoła wstęp bezpłatny, na wieżę 2DM). Dokładnie naprzeciwko kościoła znajduje się pozostałość po 40 latach komunizmu: przesadnie kiczowaty pomnik ku czci Armii Czerwonej. Trzeci z monumentalnych kościołów Stralsundu, Jakobikirche, Botcherstr., został poważnie zniszczony w czasie nalotów w 1944 r. – można go obejrzeć tylko z zewnątrz, jako że jego wnętrze nie zostało odrestaurowane.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>