ZWIEDZANIE – STRALSUND CZĘŚĆ 2

Dwa główne muzea Stralsundu mieszczą się w Klasztorze św. Katarzyny (Si. Katharinenkloster, »29 51 35), między Alter Markt a Neuer Markt. Wypełniają one pustkę po zakonnikach wypędzonych stąd w czasach reformacji. Słynne Muzeum Oceanograficzne, Katharinenberg 15 (»51 35) opowiada o podwodnym świecie

– 1 biologii morza. W akwariach żyją ryby, żółwie, koralowce i jeszcze wiele, wiele innych stworzeń z mniej i bardziej egzotycznych wód świata (pn.-czw. 9.00-18.00, pt.-nd.

– 10.00- 17.00 IX-IV codz. 10.00-17.00 wstęp 4DM, studenci 1,50DM). Nieopodal, w Muzeum Historii Kulturalnej, Mónchstr. 26 (»29 21 80) można zapoznać się z dziejami miasta (wt.-nd. 10.00-16.00 wstęp 4DM, studenci i dzieci 1,50DM).

Przechadzając się z wolna Sundpromenade, po drugiej stronie zatoki dostrzec można Rugię, połyskującą o zachodzie czerwienią i złotem. Dobrym miejscem na spacery jest też Knieperwalł nad brzegiem stawu Knieperteich oraz szlak wzdłuż pozostałości muru miejskiego. Warto zwrócić uwagę na Kniepertor i Kutertor, zabytkowe bramy z XIII w. Inna droga prowadzi z Alter Markt przy Kulpslr. od Schillstr. i kończy się przy Johanniskloster, klasztorze franciszkańskim zbudowanym w 1254r., 45 lat po założeniu zakonu przez św. Franciszka. Obecnie w budynkach klasztornych mieści się barokowe archiwum, liczące kilka tysięcy woluminów.

Nocny Stralsund nie dostarca zbyt wielu podniet, ale mimo to w biurze turystycznym można uzyskać informacje o nocnych rozrywkach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>