ZWIEDZANIE – SAKSONIA

Z miasta nad Łabą elektorowie sascy sprawowati niegdyś rządy nad prawie całą Europą Środkową. Bogate zbiory elektora Augusta Mocnego ora2 wspaniały zespól pałacowy Zwinger, jaki wzniósł, dla pomieszczenia lam swojej kolekcji, konkurowały niegdyś z paryskim Luwrem. Na pałacowym dziedzińcu dzwony z błękitnej porcelany w bramie Glockenspiel wydzwaniają godziny. Północne skrzydło pałacu, dobudowane później, zaprojektowane zostało przez Gottfrieda Sempera, przedstawiciela historyzmu i pioniera nowoczesnego budownictwa teatralnego. Osławiony budynek drezdeńskiej opery, zwany również Semper-Oper, posiada charakterystyczne cechy zamaszystego stylu uwidocznionego w pałacowym skrzydle, Po żmudnej restauracji, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, Opera stała się główną atrakcją Drezna. Wnętrze dostępne jest dla zwiedzających między spektaklami odbywającymi się co kilka tygodni. Można zapytać o to w biurze turystycznym lub telefonicznie 484 23 33. Niedaleko od wejścia do Porzellansammlung rozpoczynają się jedne z najbardziej przystępnych cenowo wycieczek po Dreźnie – zwiedzanie miasta tramwajem (pn.-pt. 10.30 i 13.30, sb.-nd. 12.00 i 15.30 10 DM, studenci i emeryci 5 DM).

W pobliżu pałacu Zwinger leżą ruiny pałacu elektorów i królów saskich, zrównanego z ziemią przez nalot bombowy z 13 lutego 1945 r. Gdzieniegdzie można zauważyć jaśniejsze miejsca w robocie kamieniarskiej i czystszą fasadę – wszystko to jest nowiusieńkie. Od jesieni 1990 r. trwają tu niezbyt intensywne prace nad odbudową. Część Residenzschloß, która jest teraz otwarta dla publiczności, prezentuje wystawę na temat renesansowych i barokowych dziejów pałacu (pt.-śr. 10.00-18.00, wstęp 3 DM, studenci i emeryci 1,50 DM można także wejść okazując Tageskarte). Prywatne przejście łączy pałac z Katholische Hofkirche (Katolicką katedrą dworską). Pierwotnie była to prywatna kaplica rodziny królewskiej, zbudowana w celu ukrycia bogatej katolickiej obrzędowości przed wzrokiem protestanckich poddanych. W 1980r. kościół został ponownie otwarty i wyświęcony na katedrę. (Czynne dla zwiedzających w grupach pn.-czw. 11.00 i 14.00, pt.-sb. 13.00 i 14.00, nd. 13.00, ale zwykle także w innych godzinach.) Aleję wiodącą do głównego wejścia katedry ozdabia Fürstenzug (Poczet królów). 150- metrowej długości historyjka obrazkowa utrwalona w miśnieńskiej porcelanie przedstawia dzieje Saksonii od czasów średniowiecza, więc jeśli komuś myli się Fryderyk Ernest z Fryderykiem I Kłótnikiem, niech lepiej wróci na początek galerii, aby zrobić sobie szybciutką powtórkę z historii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>