ZWIEDZANIE ROSTOCKU

W XIV w. Rostock, dzięki bałtyckiemu portowi, został dumnym członkiem hanzeatyckiego związku wolnych miast. Cokolwiek by powiedzieć o najnowszych dziejach miasta, relikty jego przeszłości są niezwykle piękne. Do Starówki (Altstadt) można dojechać tramwajem sprzed dworca kolejowego. Choć w czasie II wojny światowej połowa miasta została zniszczona, obecnie wiele gotyckich kościołów oraz domów z muru pruskiego i pokrywanej glazurą cegły przywrócono do pierwotnego stanu. Kröperliner Straße, główny pasaż handlowy, prowadzi wśród XVI-wiecznych kamienic mieszczańskich w stronę dawnej bramy miejskiej. Równolegle biegnie Langestraße, główna arteria miasta, gdzie współczesna ceglana zabudowa dobrze harmonizuje z tradycyjną architekturą. Dalej, przy Kröperliner Str. znajduje się główny budynek Univerität Rostock, najstarszej uczelni w Europie Północnej. Obok uniwersytetu, przy pozostałościach muru miejskiego, stoi Kloster zum Heiligen Kreuz, fachowo odrestaurowany klasztor, wybudowany w 1217 r. przez królową Danii. Można zwiedzić muzeum, lub skusić się na kawałek ciasta w urządzonej tam kawiarni (wt.-nd. 10.00-18.00 wstęp 2DM).

Najważniejszym obiektem architektonicznym Rostocka jest położony niedaleko renesansowego ratusza z siedmioma gotyckimi wieżami XII-wieczny Marienkirche, potężny kościół z cegły przy końcu Kröperliner Str. Ozdobą wnętrza kościoła są potężne organy, wspaniale rzeźbiona renesansowa kazalnica i masywna chrzcielnica z brązu. 11-metrowy zegar astronomiczny za ołtarzem pochodzi z 1472 r. -jego kalendarz będzie aktualny do Wielkanocy 2017 r. W południe mechaniczne figurki apostołów dreptają w kolistej procesji. Nieopodal rynku głównego (wt.-sb.

– 10.00- 12,00 i 15.00-17.00, nd. 11.00-12.00). W ostatnich tygodniach przewrotu 1989 r., inspirujące kazania pastora Joachima Gaucka przyciągały tu tłumy. Wśród nich było wielu agentów Stasi, budzącej postrach tajnej policji, nie wahających się przed donosem na swych nieprawomyślnych towarzyszy. W heroicznym uniesieniu rewolucyjnym, pastor Gauck zaczął publicznie piętnować tajną policję, rzucając głośno nazwiska tych agentów Stasi, których był w stanie rozpoznać z kazalnicy. Po zjednoczeniu, Gauck okazał się jedynym wystarczająco wiarygodnym człowiekiem, by powierzyć mu tajne akta Stasi.

Schiffahrtmuseum der Hansestadt, przy August-Bebel-Str, 1 (»226 97), pozwala na zapoznanie się z historią żeglugi nadbałtyckiej (sb.-czw. 9.00-17.00 wstęp 2DM). Główny port i plaża miasta znajdują się w nadmorskim Warnemünde (25 min koleją S-Bahn). Po wyjściu z dworca i przejściu przez drewniany most, widać Alter Storm

(Stary Port), z malowniczymi chatami i łodziami rybackimi. Zatłoczona promenada prowadzi do latami. Najsłynniejsza restauracja w Warnemünde, okrągły Teepot, znajduje się zaraz za plażą, przy chodniku z desek, prowadzącym do wielopiętrowego hotelu. Załogi cumujących w porcie kutrów rybackich czasami smażą ryby ze świeżego połowu i sprzedają je na nabrzeżu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>