ZWIEDZANIE MIASTA HAMBURG

Hamburg Hafen, największy port w Niemczech, oświetlają nocą statki z całego świata. W porcie uwija się ponad 100000 pracowników i marynarzy i ich obecność dominuje w dwu najbardziej charakterystycznych dla Hamburga dziedzinach: zarówno w przemyśle morskim, jak i niepowtarzalnej paradzie trwającej w mieście przez całą noc. Zawsze gdy jakiś statek opuszcza hamburski port, flaga miasta opuszczana jest do połowy masztu i rozbrzmiewa hymn kraju macierzystego statku. Po wojażach do Indii Wschodnich, XIX- wieczny Windjammer Rickmer Rickmers, został odrestaurowany jako statek muzealny i zacumowano go na stałe przy nadbrzeżu I. Oprócz jego wyposażenia nawigacyjnego z błyszczącego mosiądzu, można tam obejrzeć późniejszy sprzęt. (Czynny codz. 10.00-18.00. Wstęp 4DM, studenci 3DM, dzieci 2DM.) W pobliżu znajduje się Stary Tunel pod Elbą, łączący St. Pauli z Steinweder. Zbudowano go w latach 1907-1909 i był to na owe czasy nie lada wyczyn inżynieryjny. Na dolny poziom zjeżdża się windą, a przez 426-metrowy korytarz przechodzi się pieszo. W niewielkiej odległości na wschód od doków rozciąga się zabytkowa dzielnica magazynów z końca XIX w., znana jako Speicherstadt. Zgrabne magazyny z cegły wypełniane były niegdyś przez zastępy tragarzy towarami i przyprawami korzennymi. Dziś wciąż są w użyciu, tworząc scenerię portową jakby wyjętą z powieści przygodowych, ale ponad metrowej grubości ściany kryją również importowany sprzęt elektroniczny.

Przeogromny, zwieńczony miedzianą wieżą, bogato zdobiony XDÍ-wieczny ratusz (Rathaus) wyróżnia się w panoramie śródmieścia. Z dworca głównego prowadzi do niego Monckebergstr. Przewodnicy oprowadzają po kilku niesamowitych pomieszczeniach niektóre, od czasu do czasu, odżywają przyjęciami i spotkaniami zwiedzanie jest oczywiście zawieszone na czas obrad rady miejskiej. (Zwiedzanie z komentarzem w jęz. angielskim pn.-czw. 10.15-15.15, pt.-nd. 10.15-13.15. Czynny pn.-czw.

– 10.00-15.00, pt. !0.00-13.00, sb.-nd. 10.00-13.00. Wstęp 1DM.) Sroga, potężna kolumna na lewo od ratusza wybudowana została w 1932 r., by upamiętnić 40 tysięcy hamburskich żołnierzy, którzy zginęli w I wojnie światowej. Na północ od ratusza znajdują się dwa jeziora Alster, wokół których biegną ocienione drzewami aleje. Binnenalster to małe, spokojne jezioro otoczone eleganckimi promenadami i sklepami, podczas gdy większe Aussenalster przyciąga amatorów windsurfingu, żeglowania i wiosłowania. Promy, na mniejszą skalę niż duże statki w Hamburgu, odpływają zJungfemstieg nad Binnalster (patrz: Statek w Informacjach praktycznych, powyżej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>