ZWIEDZANIE LIPSKA CZĘŚĆ 3

Niedaleko od kościoła św. Tomasza znajduje się najnowsze i najbardziej poruszające muzeum Lipska. Museum der „Runden Ecke”, Diltrichring 24, dawna siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Państwowego, czyli Stasi, mieści obecnie stałą wystawę Stasi-Macht und Banalität” (Stasi, czyli banalność władzy, co pobrzmiewa echem stwierdzenia Hannah Arendt o „banalności zła”). Niewielka kolekcja wypełnia zaledwie kilka pomieszczeń gigantycznego budynku, z którego dzień i noc nadzorowano poczynania mieszkańców Lipska. Wystawa ujawnia bezgraniczną paranoję i władzę, jaka pozwalała Stasi na kontrolowanie prawie każdej rozmowy telefonicznej, podróży samochodem, oraz listów wrzucanych do skrzynek w mieście i okolicy.

Muzeum dokumentuje także sposób, w jaki społeczeństwo Lipska zatriumfowało nad Stasi. W miarę jak poniedziałkowe demonstracje przybierały na sile, działania Stasi stawały się coraz bardziej nerwowe – kamery wideo zamieszczone w Innenstadt rejestrowały twarze tysięcy protestujących. Cotygodniowe marsze kończyły się przy siedzibie Stasi -wosk ze świec palonych podczas demonstracji widoczny jest do teraz. W nocy z 4 na 5 grudnia 1989 r. ludność Lipska wtargnęła do budynku Slasi. Wewnątrz znaleziono 50.000 listów przechwyconych w ciągu minionych 40 lat. oraz cale piętra zapełnione materiałami dokumentującymi działania i miejsce pobytu osób podejrzanych o działalność opozycyjną. Sam spis 10.000 nazwisk osób podejrzanych dla Stasi, umieszczony na ścianie, stanowi wymowne podsumowanie tego zbiorowego doświadczenia.

Za miastem stoi pomnik związany z pierwszym samodzielnym oswobodzeniem się miasta. Völkerschlachtedenkmal (Pomnik Bitwy narodów »861 19 62) w Sud-Friedhof upamiętnia 400 000 żołnierzy poległych w 1813 r. w „bitwie narodów” – starciu, które odwróciło bieg historii na niekorzyść Napoleona, przyczyniając się również do określenia wielu dzisiejszych granic państwowych, Sam pomnik jest interesującą pozostałością po nadętym pruskim nacjonalizmie. Po pokonaniu 500 stopni wiodących na taras widokowy, mamy okazję ujrzeć widok roztaczający się aż do gór Harzu. Do pomnika jeździ tramwaj #15 lub #20 (kierunek„Meusdorf’ lub „Probstheida”, 20 min z dworca głównego (Hauptbahn- hof) do przystanku przy Völkerschlachtdenkmal (codz. 9.00-17.00 wstęp 2 DM, studenci i emeryci 1 DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>