ZWIEDZANIE LIPSKA CZĘŚĆ 2

Austelłungsraum Grassimuseum, z drugiej strony Grassimuseum przy Pragerstr. staje się coraz silniejszym magnesem przyciągającym międzynarodowe wystawy dzieł sztuki. Ostatnio, w jasnym, prawie sterylnym quasi-przemysłowym wnętrzu gościły wystawy europejskich artystów modernistycznych i postmodernistycznych z wielu krajów kontynentu.

Przy końcu Schillerstr. stoi Neues Rathaus, budowla o uderzającej, choć niekoniecznie pięknej architekturze. Trochę dalej, po przeciwnej stronie Martin-Luther-Ring, znajduje się Museum der Bildenden Kunst, Georg-Dimitroff-Platz 1. – z mogącym przyprawić o zawrót głowy zbiorem przeszło 2500 obrazów i rzeźb, z dziełami, między innymi: van Eycka, Dürera, Rubensa, Rembrandta i Rodina (wt. i czw.-nd. 9.00-17.00, śr. 13.00-21.30 wstęp 5 DM, studenci 2,50 DM, nd. wstęp bezpłatny). Tuż na północ od Neues Rathaus, w pobliżu Marktplatz ulokowany jest kościół św. Tomasza (Thomaskirche), gdzie J.S. Bach pełnił funkcję kantora. Kiedy pierwotne miejsce pochówku Bacha uległo zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, jego prochy pochowano tutaj przed ołtarzem. Rzeźba nagrobna, ukazująca Bacha z pustymi kieszeniami, mówi wiele o ubóstwie geniusza, którego dzieia odniosły tak wielki sukces. Natomiast okno witrażowe upamiętnia wizytę Marcina Lutra, który był w tej świątyni na początku reformacji. W kościele grali także Mozart i Mendelssohn, a w 1813 r. ochrzono w nim Wagnera (otwarte codz. 8.00-18.Ü0 zimą 9.00-17.00 nabożeństwa nd. 9.30 i 18.00). Po drugiej stronie ulicy, Johann-Sebastian-Bach-Museum. Thomaskirchehof 16, dokumentuje pracę Bacha i lata spędzone w Lipsku (1723-1750). (Czynne codz. 9.00-17.00. ostatni zwiedzający wpuszczani o 16.30. Wstęp 2 DM, studenci i emeryci 1 DM. Oprowadzanie codz. o 11.00 i 15.00.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>