ZWIEDZANIE I ROZRYWKI – LUBECA

W przeddzień niedzieli palmowej 1942 r. alianckie bombowce zrównały z ziemią większą część Lubeki. Od tego czasu miasto odnawia i odbudowuje piękne zabytkowe Altstadt. Jego dusza to ratusz, niezwykła Xlll-wieczna budowla z czarnych glazurowanych cegieł, w których odbija się barwne targowisko z owocami i kwiatami na rynku staromiejskim. (Zwiedzanie pn.-pt. o 11.00, 12.00 i 15.00. Wstęp 3DM, studenci 1DM.) Po drugiej stronie rynku wznosi się gotycki Marienkirche, wybudowany w stylu typowym dla północnych Niemiec wewnątrz, pod południową wieżą, pogięte i połamane szczątki wielotonowych dzwonów kościelnych wciąż leżą tam, gdzie upadły w czasie nalotu bombowego w 1942 r. Organy w kościele mariackim są największymi organami mechanicznymi na świecie. Zachował się tylko częściowo odrestaurowany Fragment słynnego malowidła ściennego Totentanzbild (taniec śmierci), pochodzącego z czasów dżumy (czynny 10.00-18.00 poza sezonem 10.00-16.00 wstęp wolny).

Naprzeciwko kościoła, przy Mengstr. stoi dom Buddenbrooków, od którego wzięła się nazwa ironicznej powieści Tomasza Manna z 1911 r. Dom mieści obecnie muzeum poświęcone życiu i twórczości Tomasza Manna i jego brata Henryka obaj byli znaczącymi pisarzami epoki Weimarskiej. W 1915 r. poróżniły ich kwestie polityczne i nigdy nie doszło do całkowitej zgody. Głównym motywem powojennych dzieł Tomasza Manna, zwłaszcza Czarodziejskiej Góry, była krytyka Niemiec i surowa ocena ich kultury pisał on: „Taka muzykalność duszy musi być sowicie opłacona w innych sferach – w polityce, w sferze codziennej egzystencji ludzi”. Wystawa składa się w większości z pism przydaje się umiejętność czytania po niemiecku, choć można też poprosić o przewodnika mówiącego po angielsku. (Czynne pt.-śr. 10.00-16.00, czw. 10.00-19.00. Wstęp 4DM, studenci 2DM.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>