ZWIEDZANIE HALLE CZĘŚĆ 2

Ozdobę Marktplatz stanowi również pomnik Jerzego Fryderyka Haendla po stawiony w 1859 r. w stulecie śmierci kompozytora, ale najważniejszą świątyni Haendla jest jego dom rodzinny. Znakomity Händelhaus, Große Nikolaistr. 5- (0345/246 06), z rynku idzie się kawałek Kleine Klauststr., dysponuje wysokie jakości nagraniami stereo w 19 językach, opowiadającymi o karierze Haendl w Niemczech, Włoszech i Anglii. Echa bardziej współczesne pobrzmiewają w nagraniach w wykonaniu chórów robotniczych, a także w tym, w jak zakamuflowany sposób przekazywano zaangażowanie artysty w tematyce religijnej. (Muzeum pn.-śr. i pt.-nd. 9.30-17.30,czw. 9.30-19.00. Wstęp 2 DM, studenci0,50 DM, emeryci 1 DM, czw. wstęp wolny). W dniach 3-7 czerwca 1994 r. odbędzie się doroczny Handel-Festspiele, czterodniowe uroczystości na cześć baroku i jego mistrza. Bilety do nabycia w biurze turystycznym, ale na imprezy festiwalowe przeważnie biletów się nie sprzedaje. Odległość z domu Haendla do katedry (Dom) pokonać można w 5 min Nikolaistr. Budowę tego zespołu rozpoczęto w 1250r. Niegdyś stanowiła miejsce składania relikwii świętych. Dzisiaj najbardziej cenionymi dziełami sztuki tej świątyni jest 17 figur naturalnej wielkości wyrzeźbionych przez Petera Schroha w XVI w. (w 1993 r. katedra była zamknięta z powodu prac konserwatorskich, które trwać będą prawdopodobnie także w r. 1994).

Aby dotrzeć do najbardziej okazałego zabytku Halle, twierdzy Moritzburg, trzeba obejść katedrę, zejść ze wzgórza, skręcić w prawo i podejść pod górę. Większa część tego XV-wiecznego giganta przeznaczona została na Staatliche Galerie Moritzburg Halle (»0345/370 31), średniej wielkości muzeum sztuki koncentrujące się na XIXi XX-wiecznym malarstwie niemieckim. Bogata kolekcja sztuki ekspresjonistycznej będąca w posiadaniu Halle – zawierająca m.in. dzieła Maxa Beck manna, Paula KJee, Edwarda Muncha i Oskara Kokoschki – szczególnie wstrętna wydawała się Hitlerowi, który czerpał obficie ze zbiorów tego muzeum, aby stworzyć swoją niesławną wystawę sztuki „zdegenerowanej”, która objechała całe nazistowskie Niemcy. Mimo, że znaczna część dzieł została spalona bądź wyprzedana, te, które ocalały, stanowią imponujący pomnik swobody wypowiedzi artystycznej. Muzeum mieści także Galeriecafe (patrz: Gastronomia Muzeum wt. 11.00-20.30, śr.-pt.

– 10.00-17.30, sb.-nd. 10.00-18.00. Ostatni zwiedzający wpuszczani na 30 min przed zamknięciem. Wstęp 3 DM, studenci 1 DM, wt. wstęp wolny). Między Moritzbur- giem a Marktplatz mieści się masa ulic, przy których stoi wiele zaniedbanych skarbów architektury od baroku do secesji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>