Zwiedzanie – Eisenach

Średniowieczne budynki Eisenach z muru pruskiego stanowią ozdobę północno-zachodnich zboczy Lasu Turyńskiego. Wysoko ponad nimi widoczny jest romański Wartburg Schloß, w którym Marcin Luter znalazł schronienie po tym, jak został ekskomunikowany. Tutaj twórca reformacji dokonał przekładu Biblii na język niemiecki. Nieraz pracował nad tym do późna w nocy i kiedyś tak się zasiedział, że sam diabeł postanowił złożyć mu wizytę. Według słów Lutra, wystarczyło jedynie cisnąć weń kałamarzem, żeby piekielna bestia znikła. Późniejsi goście zamku pojmowali to wszystko tak dosłownie, że tłustą plamę wzięli za przeklętą plamęz atramentu, a ponieważ każdy pragnął zabrać trochę czernidła na pamiątkę, w ścianie wytarta została wielka dziura. Poza tym szczegółem, proste wyposażenie gabinetu przetrwało w doskonałym stanie. Zamkowa Festsaal nadal przechowuje wspomnienia po spotkaniu 500 przedstawicieli bractw studenckich w 1817 r., którzy tu wydali przyjęcie. Zawiązali także pierwszą opozycyjną partię burżuazyjną, z którą bezlitośnie rozprawiono się dwa lata później. Przypalona przez nich flaga nadal tam wisi. Cytaty z Taimhäusera Wagnera, zajmująca całą ścianę w holu, zilustrowana jest romantycznymi freskami przedstawiającymi dwunasto- wieczny konkurs muzyków, który stal się inspiracją dla tej opery. Ten nieco komiksowy fragment zdobniczy jest wynikiem restauracji dokonanej w połowie XIX w. Ze szczytu stojącej na dziedzińcu wieży można prześledzić drogę, jaką się przebyło. Widok jest niesamowity-jeśli obrócić się tyłem do Eisenach, widać Las Turyński i cały szmat drogi aż do Hesji. Ciemny loch na dole wieży służył kiedyś za więzienie.

Wartburg usadowił się po południowej stronie Eisenach, z dworca kolejowego idzie się doń Wartburger Allee. Autobus miejski W z dworca (1 DM) kursuje tak rzadko, że nie powinno się go uwzględniać jako środka transportu do zamku. Pozostają jeszcze dwa sposoby lokomocji – miniaturowy pociąg Wartburg Express (bilet w jedną stronę 3 DM, 2 DM dla osób niepełnosprawnych) sprawi, że poczujecie się jak prawdziwi turyści. Przebycie 30 minut drogi ocienionej sosnami i bzami pozwoli wcielić się w pielgrzymów. Jeśli waży się do 60 kg, ma się jeszcze do wyboru odbycie ostatniego odcinka drogi na oślim grzbiecie (1,50 DM). W czasach, gdy wschodnie Niemcy były NRD, obywatele RFN otrzymywali specjalne wizy zezwalające na zwiedzenie tylko i wyłącznie zamku, a i takie wizy trudno było otrzymać. Teraz cale zastępy zwiedzających próbują nadrobić stracony czas. W dni powszednie rano należy się spodziewać chmary dzieci w wieku szkolnym, w dni powszednie po południu przybywają emeryci, w weekendy należy spodziewać się po prostu wielkich tłumów. Wnętrze zamku zwiedzać można tylko z przewodnikiem i powinno się być przygotowanym na godzinne oczekiwanie w kolejce do wejścia. (Codz. 8.30-17.00, XI-1II 9.00-15.30. Wstęp do całego zespołu 10 DM, studenci i dzieci 6 DM, emeryci i osoby niepełnosprawne 7 DM. Wstęp tylko do muzeum i celi Lutra odpowiednio 5 DM, 4 DM i 3 DM).

Bachhaus, u podnóża góry. Frauenplan 21 (03691/37 14), to dom, w którym w 1685 r. na świat przyszedł Jan Sebastian. Odtworzone zostało domostwo rodziny Bachów. Na dole umieszczono instrumenty z epoki, na których niektórzy przewodnicy wykonują fragmenty utworów. Anegdoty przewodników o coraz cięższych torturach pedagogicznych Bacha są zabawne, co można docenić znając niemiecki. Do domu dochodzi się skręcając z Wartburger Allee w Grimmelgasse (pn.

– 12.00- 17.45. wt.-nd. 9.00-17.45, wstęp 5 DM, studenci i emeryci 4 DM). Reuter-Wagner Museum, Reuterweg 2, u podnóża Wartburga, poświęcone jest pamięci pisarza Fritza oraz kompozytora Ryszarda {wt.-nd. 10.00-17.00, wstęp 2 DM, studenci i emeryci 1 DM). Życie miasta skupia się na Markt, utrzymanym w pastelowych kolorach. Na obrzeżu rynku stoi przechylony ratusz, przypominający domek dla lalek, oraz Lutherhaus, Lutherplatz 8, dom rodzinny, w którym Marcin mieszkał w latach 1458-1501. (Lutherhaus codz. 9.00-13.00 i 14.00-17.00, X-IV pn.-sb. 9.00-13.00 i 14.00-17.00, wstęp 3 DM, studenci 1,50 DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>