ZAKUPY W BERLINIE – KONTYNUACJA

Theodore Sturgeon jest autorem błyskotliwego stwierdzenia że „dziewięćdziesiąt procent wszystkiego to gówno” i, jeśli przyjrzeć się pchlim targom, to potwierdzi się ono w zupełności. Tym niemniej udaje się czasem znaleźć coś fantastycznego, co wynagradza całe przeglądanie i przesiewanie stosów rzeczy. Najlepszy jest targ przy Straße des 17 Juni, gdzie na solidnych straganach wśród prawdziwych śmieci znaleźć można antyki, dzielą sztuki czy srebrne kolczyki (sb.-nd. 8.00-16.00). Winterfcldmarkt obfituje w żywność, kwiaty oraz gitarzystów nucących piosenki Dylana (czynne śr. i sb. rano). Natomiast na targu Kreuzberger Krempelmarkt można dostać prawdziwe krempeln. co po niemiecku znaczy właśnie rupiecie. Turcy i Jugoslawianie wszystko tu mają na sprzedaż: skrzynie z pomarańczami, marmoladę, whisky własnej produkcji. Cały ten handel odbywa się często po prostu na gołej ziemi przykrytej jakąś płachtą (sb. i nd. od 8.00 do popołudnia).

Berliński Türkenmarkt wygląda niemalże jak bazar w Turcji – są te same towary (ser, chleb, dywaniki, tkaniny) i tak jak w Turcji często jedynym sposobem, żeby się porozumieć jest język gestów (wt. i pt. 12.00-18.00).

Zweite Hand (z drugiej ręki) to trafna nazwa gazety ukazującej się we wtorki, czwartki i soboty (3 DM), publikującej wyłącznie ogłoszenia osób pragnących odsprzedać różne rzeczy, od miejsca we wspólnym mieszkaniu, po bilety lotnicze, suknie z jedwabiu lub koty, są tam dobre oferty sprzedaży rowerów. Bergmannstraße, w Kreuzbergu, jest jednym ciągiem sklepów z używaną odzieżą i niedrogimi antykwariatami. Garage, Ahomstr. 2, niedaleko Nollendorfplatz, sprzedaje używaną odzież, od staroświeckich ciuchów po najnowszą modę, po 25 DM za kg. (Pn.-sb.

– 12.00-21.00). Made in Berlin, Potsdamerstr. 63 (U-Bahn #1: Kurfiirstenstr.), ma zazwyczaj lepsze używane ciuchy i wszystko w miarę tanio. Jeśli kupować kurtkę skórzaną, to tutaj.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>