WYSPY HALLIGEN

Na północ od brzegów Sylt znajdują się wyspy Halligen, słabo zaludniony archipelag otoczony przez Wattenmeer. Nisko położone brzegi są stale zagrożone zalaniem, a częste przerywania grobli powoduje rozrost rzadkich gatunków roślinności ziemnowodnej. Wszystkie wyspy wchodzą w skład Parku Narodowego Schleswig-Holstein Wattenmeer, całe ich środowisko przyrodnicze jest zaciekle chronione.

Pellworm, wyspa o pow. 37 km2, leży lm poniżej poziomu morza, a przed zalaniem strzegą jej 8-metrowe wały. Na wyspie znajduje się największa w Europie elektrownia słoneczna, którą obecnie udostępnia się zwiedzającym bliższych informacji udziela regionalne biuro turystyczne w Husum. Pozostałe wyspy, Hooge, Amrun, Föhr, Langeneß i Gröde słyną z unikatowej fauny i flory oraz z kolonii lwów morskich, które żyją w pobliżu. Promy Adler-Schiffe (»04842/268) utrzymują codzienne połączenia między wyspami Halligen a Hörnum na wyspie Sylt (16-25DM informacje o rejsach i rezerwacje telefonicznie). Rozkłady rejsów z małego miasteczka Nordstrand-Strucklahnungshöm, leżącego na trasie kolejowej z Husum (15-25DM) można uzyskać telefonicznie w Sehiffmakler WEF Schmid (»04841/20 14). Jugendherberge Wyk-Föhr (HI), Fehrstieg 41 (»04681/23 55), na największej z wysp, znajduje się w pobliżu przystani promowej (16,90DM, osoby powyżej 26 lat 20,40DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>