TANGERMUNDE

W 1373 r. cesarz Karol IV porzucił iglice praskich wież i udał się nad Łabę, żeby nad jej brzegami założyć nową stolicę. Na pięć lat Tangermunde stało się miejscem, które należało zobaczyć i w którym dobrze było być widzianym – nowa stolica działała jak magnes przyciągający przybyszów ze wszystkich zakątków Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Jednak wraz ze śmiercią cesarza, Tangermunde powróciło do szeregu miast prowincjonalnych. Wspaniała starówka, pełna budynków z glazurowanej cegły i muru pruskiego nadal istnieje, jakby zapomniana przez świat. Faktycznie, Tangermunde tak długo nie brało udziału w głośniejszych wydarzę- ach, że wymieniając tą nazwę na Zachodzie można jedynie ticzyć na zdziwione jrzenia. Brak turystów jest dodatkową atrakcją tego miejsca, ale nie jest tak całkiem żowo – obcy nie zawsze witani są z otwartymi ramionami. ormacje praktyczne Biuro turystyczne, Marklstr. 13 ( 039322/37 10), budynku Buhneukopf, pomoże w znalezieniu pokoju bez żadnych opłat (pokoje od 5 DM). Marktstr. znajduje się za ratuszem. Biuro posiada niewielkie przewodniki języku niemieckim (pn.-pt. 9.00-12 i 13.00-17.00). Bergardc przy Langestr. 38 (»23 43) pożycza rowery za 15 DM za dzień (pn.-pt. 9.00-18.00, sb. 9.00-12.00). Tangermiinde, przez miejscowych nazywane „Rothenburgiem Północy”, położone t nad Łabą około 30 km w dół biegu rzeki od Magdeburga. Dotarcie tam może być nie da problemem pociągi i autobusy kursują trzy lub cztery razy dziennie z Haupbahnhof Stendal, rzadziej w weekendy, należy więc wziąć pod uwagę wczesny wyjazd. oclegi i gastronomia Do Hotel Villa Altmarkt, Ameburgerstr. 37 039322/23 44), należy iść Bahnhofstr., skręcić w prawo w Prittschschulenberg w lewo w Ameburgerstr. (Jedynki 38,50 DM. Dwójki 68,50 DM. Śniadanie 10,50 DM. -epiej wcześniej zatelefonować). Zur Post, Lange-Str. 4 i> 039322/25 34) to nieduża, bawna małomiasteczkowa restauracyjka. Targ odbywa się na Markt w czwartki godz. 9.00-18.00.

Wied Zanie Jako członek Hanzy oraz drugi pod względem wielkości port na Łabie o Hamburgu, Tangermiinde było w XV wieku miastem bogatym, i to widać. Z dworca olejowego trzeba skręcić w prawo w Bahnhofstr. i potem w lewo w Karlstr. dalej iść zdhiż starych murów miejskich do głównego rynku. Domy na rynku są niemalże bez jątku z XVII w. i stoją na miejscu wcześniejszych zbudowań – 500 budynków strawił ożar w 1617 r. Rozdrażnieni mieszkańcy potrzebowali kozła ofiarnego i znaleźli go osobie Margaret Minde. Została osądzona i, ponieważ uznano ją winną nieszczęścia, rzykładnie spalona na rynku w 1619 r. za czary. Bogu ducha winna „czarownica” ora2 kropni mieszkańcy Tangermiinde stali się później inspiracją dla Teodora Fontane’a do apisania Grete Minde, chociaż miejscowa ludność będzie oczywiście wskazywała na !t, że powieść ta jest w przeważającej mierze fikcją literacką.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>