SZLEZ WIK-HOLSZTYN – ORIENTACJA

Słynny na cały świat północnomorski port Hamburga jest w rzeczywistości położony nad rzeką Elbą, 100 km od morza. Miasto jest wciśnięte między rzekę a dwa miejskie jeziora, Aussenalster i Binenalster, utworzone w miejscu połączenia się rzek Alster i Bille z Elbą. Większość zabytków skupia się na przestrzeni ograniczonej od zachodu przystanią promową St. Pauli Landungsbriicken i biurem turystycznym oraz dworcem głównym (Hauptbahnhof) od wschodu. Duża część miasta w okolicach doków stanowi strefę wolnocłową (Freihafen), więc trzeba się liczyć z odprawą celną przy opuszczaniu jej granic. Ze stacji S-Bahn Nord- i SSdbahnhof można dojść bezpośrednio na dworzec główny.

Hanse Viertel to pasaż handlowy, pełen sklepów, galerii sztuki i domów aukcyjnych nic tam nie kupisz, ale okna wystawowe są tak pełne przepychu, że ich oglądanie zamienia się w studium obowiązującej estetyki. Okolice Stemschanze mają inny charakter: w niedzielę często rozkłada się tam pchli targ. Altona, dzielnica z własnym, sporym dworcem kolejowym, była kiedyś osobnym miastem pod władaniem Duńczyków. Ale Hamburg rozrósł się i Niemcy przegonili Duńczyków. W południowej części miasta, na Fischmarkt wzdłuż rzeki Elby na wysokości St. Pauli, tycie toczy się zupełnie innym trybem: w niedzielne poranki, gdy dostarczany jest potów z Morza Północnego, rozpoczyna się szalony ruch. Jest to największa giełda rybna w Europie. Przez kilka szarych porannych godzin ludzie kupują w amoku ryby, żywność i wszystko inne od skarpetek po płyty kompaktowe – można tu przyjść i w ogólnym zamieszaniu wyszukać coś po okazyjnej cenie (5.00-9.30 po sezonie 7.00-9.30 U-Bahn i S-Bahn: Landungsbrücken).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>