SYLT

Piaszczysta wyspa Syit, którą z lądem stałym łączy biegnąca nasypem linia kolejowa, to najbardziej na północ wysunięty skrawek Niemiec. Ten odkryty, w większości niezamieszkany teren, jest od dawna oazą niemieckich wyznawców „powrotu do natury”. Co modniejsi Niemcy ozdabiają tylne szyby swoich samochodów nalepkami w kształcie wyspy, aby pokazać, że podobnie jak setki ich najbliższych przyjaciół, są wtajemniczeni. Uwaga: duży popyt na noclegi – nigdy nie jest za wcześnie na dokonanie rezerwacji. Poza schroniskiem, najlepiej ich szukać w kwaterach prywatnych, ale w lecie trzeba dokonywać wcześniejszych rezerwacji. Wyspa to niemal wyłącznie plaża i dlatego, obok miejsc bardzo zatłoczonych, można wciąż znaleźć ciche ustronia. Po wyspie Sylt najlepiej poruszać się rowerem w budce naprzeciwko peronu pierwszego na dworcu kolejowym Westerland (patrz poniżej) można wypożyczyć rowery (6-8DM za dzień).

Gdzieś wśród wydm znajdziesz domy letniskowe, drogerie i sklepy jubilerskie miejsowości Westerland, największej na wyspie. Do Westerland można dojechać przez Niebüll pociągiem z Hamburga (15 dziennie, 31 !4 godz.). Samochody trzeba zostawić w Niebüll lub w Klanxbüll albo skorzystać ze specjalnego pociągu (Autozug) z Niebüll przez Hindenburgdamm. Aby móc korzystać z plaży czy przenocować na wyspie, trzeba opłacić podatek klimatyczny (Kurtaxe 5,50DM, młodzież poniżej 18 lat 2,75DM). Biuro turystyczne {» 04651/240 01, fax 240 06), na lewo od dworca kolejowego, za 5DM dokonuje rezerwacji noclegu. Ceny za miejsce w prywatnych kwaterach i małych domkach noclegowych zaczynają się od 25DM (czynne pn.-sb. 9.00-18.00, nd. !0.00-18.00). Komunikacja publiczna na wyspie jest dość droga (5DM za dojazd do każdego ze schronisk). Autobusy odjeżdżają ze stanowisk ZOB, na lewo od dworca kolejowego Westerland w autobusowej kasie biletowej można zaopatrzyć się w rozkład jazdy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>