SPREEWALD – KONTYNUACJA

Odzwierciedleniem przemian, które mają dobre i złe strony, zachodzących w gospodarce Zjednoczonych Niemiec jest planowane na 1996 r. zamknięcie elektrowni. Spreewald jest obecnie rezerwatem przyrody (Biosphalenreservat) uznanym przez ONZ. Niektóre głębiej położone części Spreewaldu są przez cały rok zamknięte dla zwiedzających, inne tylko w okresie godowym i wychowywania młodych, ale nie w sezonie turystycznym. Wypadałoby przestrzegać znaków, trzymać się wytyczonych ścieżek oraz uczynić wszystko, co w naszej mocy, żeby nie udowodnić tezy, że kapitalistyczna turystyka potrafi dokończyć dzieła zniszczenia rozpoczętego przez socjalistyczną gospodarkę.

Wioski Spreewaldu zamieszkują Łużyczanie, żyjąca w Niemczech słowiańska mniejszość narodowa – więcej informacji na temat Łużyczan – patrz: Wprowadzę- nie do rozdz. Górne Łużyce (Oberlausitz). Pomimo tego, że kultura łużycka przetrwała w wielu miastach łużyckich, oprócz nielicznych wyjątków, w tym regionie najłatwiej dostrzec ją w muzeach, oraz po widocznym tu i ówdzie podwójnym, niemiecko-lużyckim nazewnictwie miejscowości.

Ci, którzy niemieckim posługują się niezbyt wprawnie, najlepsze źródło informacji w języku angielskim w Berlinie znajdą w Spreewaldbüro (U-Bahn Turmstr.), Zwingilistr. 5a, 1 Berlin 21 (»030/392 30 22). Obsługa, władająca dobrze angielszczyzną może dokonać rezerwacji w kwaterach prywatnych w Spreewaldzie (co można uczynić tylko telefonicznie). Dobrze jest zrobić to z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ region cierpi na dotkliwy brak miejsc noclegowych, a te, które są osiągalne, nie należą do tanich.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>