Reichstag

Tuż na północ od Bramy Brandenburskiej stoi budynek Reichstagu, dawna siedziba parlamentu cesarstwa niemieckiego, która niedługo mieścić będzie Bundestag Republiki Federalnej. W 1918 r. z jednego z balkonów tej budowli słowami: „es lebe die deutsche Republik” („republika niemiecka żyje”) Philipp Scheidemann proklamował Republikę Niemiecką. Jego posunięcie należy uznać za bardzo roztropne, bowiem dwie godziny później, w Pałacu cesarskim przy tej samej ulicy Karol Liebknecht ogłosił powstanie Niemieckiej Republiki Socjalistycznej. Po wojnie, na miejscu tym wzniesiono Palast der Republik – siedzibę parlamentu NRD. Wynikiem tych wydarzeń była wojna domowa, która ogarnęła Berlin oraz dużą część Niemiec. Zgodnie ze sporządzoną w bezpiecznym Weimarze konstytucją, Reichstag stał się centralnym ośrodkiem władzy. W trudnej sytuacji gospodarczej w jakiej znalazły się Niemcy, jego uprawnienia nie okazały się wystarczająco silne. Nazistowscy posłowie na obrady parlamentu przyszli ubrani w mundury, a 28 lutego 1933 r., w miesiąc po tym jak Hitler został kanclerzem, w budynku Reichstagu w tajemniczych okolicznościach wybuchł pożar. Dało to Hitlerowi pretekst do ogłoszenia stanu wyjątkowego naziści uzyskali w ten sposób szerokie uprawnienia, na podstawie których mogli aresztować i zastraszać swoich przeciwników politycznych przed zbliżającymi się wyborami. Przed gmachem stoi obecnie pomnik ku czci 96 posłów Reichstagu straconych przez nazistów.

Chociaż główne partie polityczne otwarły tutaj już swoje biura, aktualnie Reichstag nie jest budynkiem rządowym. Na terenie obiektu znajduje się doskonała wystawa ilustrująca historię Niemiec (patrz: Muzea, poniżej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>