Podzielone miasto Berlin

W październiku I949r. proklamowano kontrolowaną przez Sowietów Niemiecką Republikę Demokratyczną, z Berlinem jako stolicą państwa. Nastąpił oficjalny podział miasta. W Berlinie Wschodnim panowało ogromne niezadowolenie. Jego kulminacją był wybuch powstania robotniczego 17 czerwca 1953 r. Rozruchy, które przybrały szeroki zasięg, zostały krwawo zdławione przez sowieckie czołgi. Jednym ze skutków represji okazał się wzrost liczby uciekinierów na Zachód – tylko w roku 1960 ich liczba wyniosła 200000. Na tak masowy eksodus najbardziej utalentowanych obywateli władza zareagowała 13 sierpnia 1961 r., błyskawicznie wznosząc mur berliński, który praktycznie powstrzymał wszelki kontakt między obiema częściami. Historyczne centrum miasta które po wojnie znalazło się w rękach Sowietów, przeszło w posiadanie NRD. W sektorach zachodnich centrum handlowe utworzono wokół Breitscheid Platz oraz na słynnym Kurfürstendamm.

Berlin Zachodni pozostał pod kontrolą aliantów. Pomimo istnienia obieralnego urzędu burmistrza, ostatnie słowo należało do głównodowodzącego sił alianckich. Miasto nie należało oficjalnie do Republiki Federalnej Niemiec, ale posiadało „status specjalny”. Pomimo obowiązywania ustaw Bundestagu, nadal wymagana była zgoda senatu miasta, a ostateczna władza aliantów nad tym obszarem trwała aż do dnia zjednoczenia Niemiec. Innym przejawem specjalnego statusu Berlina Zachodniego było zwolnienie jego mieszkańców z obowiązku służby wojskowej. Tysiące niemieckich artystów, punków oraz działaczy lewicowych w przeprowadzce do Berlina szukało ucieczki przed powołaniem do służby wojskowej. Utworzona przez nich alternatywna scena polityczna i artystyczna była jedyną w swoim rodzaju na świecie. Rząd Niemiec Zachodnich, pragnąc uczynić z Berlina miasto pokazowe, nie szczędził dotacji na ekonomiczne i kulturalne przedsięwzięcia, co jeszcze bardziej przyczyniło się do jego ogromnej witalności.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>