ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE – ERFURT

Wizyta w nowej stolicy Turyngii jest bez wątpienia jednym z najciekawszych punktów programu zwiedzania Niemiec Wschodnich. Erfurt nigdy nie był tak silnym ośrodkiem kulturalnym jak Drezno czy chociażby Gotha lub Eisenach, ale zawsze przyciągał sporą liczbę polityków. Tutaj przez rok obozował Napoleon, a przed drugą wojną światową mieszkał Adenauer. W mniej odległych czasach, w 1970 r., w początkowej fazie pojednania niemiecko-niemieckiego, Erfurt posłużył za miejsce spotkania Willy Brandta z Erichem Honeckerem. Turystów w Erfurcie zainteresować może olśniewająca katedra, kilka muzeów oraz życie kulturalne podsycane istnieniem trzech wyższych uczelni. Z powodu znaczenia politycznego, jakie miasto niedawno zyskało oraz 1250 rocznicy powstania miasta obchodzonej w zeszłym roku, większa część śródmieścia została pięknie odnowiona, nadając Erfurtowi szykowny wygląd, tak rzadko spotykany w miastach Niemiec Wschodnich. Miasto stanowi również bazę, z której można wyruszyć w podróż po zielonych wzgórzach Lasu Turyńskiego (Thüringer Wald – patrz: poniżej).

Erfurt położony jest w sercu Turyngii, zaledwie 15 min od Weimaru, 90 min od Lipska i trzy godziny od Frankfurtu. Dworzec kolejowy leży na południe od centrum miasta. Z dworca Bahnhofstr. dochodzi się do Anger – głównej arterii – i dalej do starówki, przez którą przepływa rzeka Gera. Od rzeki do wzgórza Domhügel, jednej z najstarszych części miasta, gdzie mieści się też katedra, prowadzi Marktstraße.

Biuro turystyczne: Erfurt Fremdenverkehrsamt, Bahnhofstr. 37 (w 262 67, fax 233 55). Z dworca iść prosto Bahnhofstr do skrzyżowania z J uii-Gagarin-Ring, biuro jest po lewej stronie. Warto wziąć stamtąd miesięcznik Erfurt Magazin z przydatną mapą na rozkładówce. Tutaj dostępne są również mapy Lasu Turyńskiego. Biuro dokonuje rezerwacji pokoi w hotelach (drogo) i w bardziej przystępnych cenowo kwaterach prywatnych (jedynki 20-30 DM, dwójki 40-60 DM plus opłata 5 DM). Pn.-pt. 10.00-18.00, sb. 10.00-13.00). Oddział biura, w połowie długości Anger ( 269 53), robi to samo, tylko nie rezerwuje pokoi. Codz. o 13.00 rozpoczynają się tutaj dwugodzinne wycieczki XJ-II1 sb. 13.00 (6 DM). Pn.-pt. 10.00-18.00, sb.-nd. 10.00-16.00. Trzeci oddział w chacie przy Krämerbrücke czynny jest w weekendy, obsługa pełna entuzjazmu, chociaż także nie dokonuje się rezerwacji. Pn.-pt. 10.00-18.00, sb.-nd. 10.00-16.00.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>