ORIENTACJA I INFORMACJE PRAKTYCZNE – BERLIN CZĘŚĆ 2

Niedawno wyasfaltowana Ebert Straße prowadzi niedogodną trasą – wytyczoną wzdłuż rozebranego muru berlińskiego – z Reichstagu do Potsdamer Platz. Charakterystyczny element architektoniczny miasta – Brama Brandenburska i otaczający ją Pariser Platz, odnowione za sprawą funduszy Wspólnoty Europejskiej, otwierają się na Unter den Linden, aleję wiodącą do historycznego centrum Berlina wokół Lustgarten oraz do pobliskiej dzielnicy handlowej przy Alexanderplatz. W okolicach Bramy Brandenburskiej, która stanowi obecnie geograficzny środek tej olbrzymiej metropolii, nadal widoczne są ślady tego, co berlińczycy nazywają „chorobą muru”. Alternatywne dzielnice Kreuzberg i Mitte. przez 40 lal „przyparte do muru“ – jedna od zachodniej, druga od wschodniej strony, ponownie znalazły się na rozdrożu. Różnice między wschodem a zachodem powoli się jednak wyrównują. Dzieje się to stopniowo, w miarę jak infrastruktura miasta: sieci komunikacyjne, telekomunikacyjne oraz wodno-kanalizacyjne i elektryczne są scalane lub tworzone od podstaw, aby służyć rozległej metropolii, jaka powstała wraz ze zjednoczeniem.

Smagane wiatrem wody jezior Wannsee, Tegelersee, Niedemeuendorfer See i Heiligensee okalają miasto i łączą się ze sobą wąskimi kanałami.

Jeśli zamierza się pozostać w Berlinie nieco dłużej niż kilka dni, ogromnie przydatny, wręcz niezbędny będzie błękitno-żółty Falk Plan (8,80 DM, w sprzedaży w większości kiosków). W Berlinie Wschodnim dziesiątkom ulic i miejsc publicznych nadano niegdyś imiona bohaterów i bohaterek komunizmu. Większość z tych miejsc została przemianowana i proces ten, rozciągnięty w czasie, zakończył się dopiero niedawno. Dlatego ważne jest posiadanie aktualnego planu miasta (wydanego w 1992 r. lub później). W zjednoczonym Berlinie stopniowo łączy się i koordynuje działanie wielu służb miejskich. Powieściopisarz Peter Schneider nazwał Wschód i Zachód miastami syjamskimi, w których na przykład – dwie wieże telewizyjne są niczym dwa pępki. W przypadku dublowania się w obu częściach miasta niektórych usług, Let’s Go wymienia najpierw te świadczone w części zachodziej, a potem ich wschodnie odpowiedniki.

Uwaga! Pomimo tego, że neonaziści stanowią niewielką część berlińczyków, turyści w wyraźny sposób odróżniający się od Niemców powinni w mniej uczęszczanych przez turystów miejscach w Berlinie mieć się na baczności. Znane są też przypadki napadów skrajnie prawicowych grup na pary gejowskie i lesbijskie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>