MAGDEBURG – ZWIEDZANIE

Magdeburg jest nieszczególnym, szarym miastem tworzącym mało atrakcyjne tło dla nielicznych atrakcji. Najważniejszym, spośród wyróżniających się punktów miasta, a jednocześnie jego symbolem jest Magdeburger Dom (katedra) przy Breite-Str. Niczym nie wyróżniający się nagrobek przed katedrą to miejsce pochówku Ottona, pierwszego cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego, złożonego tu w 973 r. Miejscowe opowieści o duchach właśnie cesarskiej kurateli przypisują ocalenie katedry z pożarów 1631 i 1945 r. Kiedyś dumnie okrzyknięta największą katedrą w kraju, po zjednoczeniu musiała oddać ten tytuł katedrze kolońskiej (katedra magdeburska nadal zachowuje mniej prestiżowy tytuł pierwszej gotyckiej katedry w Niemczech). Spróbuj znaleźć chwilę czasu na przechadzkę po przyległym dziedzińcu, niedaleko absydy. (Codz. 10.00-18.00 oprowadzanie o 10.00 i 14.00. Wstęp bezpłatny, oprowadzanie 4 DM, studenci 2 DM.)

Niedaleko katedry, pomiędzy pozbawionymi wyrazu domami, położony jest Kloster Unser Lieben Frauen, Riegerungstr. 4/6 {0391/337 41), XH-wieczny klasztor żeński, obecnie pełniący funkcję muzeum, mieszczącego wystawy gościnne, oraz sali koncertowej (wt.-nd. 10.00-18.00 2 DM). Jeśli przejdzie się przez parking przed katedrą i skieruje w Breiter Weg, a później w Danzestr., to po lewej stronie ujrzy się Kulturhistorisches Museum, Otto-von-Guerike-Str. 68-73 (0391/326 45), gdzie zobaczyć można wszystko, poczynając od wytworów domorosłego Einsteina, Ottona von Guemike, na historii miasta kończąc (wt.-nd. 10.00-18.00 wstęp 1 DM, studenci 0,50 DM). Wracając Danzestr. i skręcając w lewo w Breiter Weg dochodzi się do Alter Markt. Ruiny Johanniskirche stanowią obecnie muzeum poświęcone bombardowaniom 1945 r. Niedawno ogłoszone plany miejskie zakładają odbudowę tego charakterystycznego punktu miasta. Sęk w tym, że kościół protestancki nie chce mieć z projektem nic wspólnego -już teraz jest zbyt dużo kościołów, a zbyt mało wiernych. Z wieży rozciąga się rozległy widok na miasto (śr.-nd. 10.00-18.00 wstęp 1 DM, studenci 0,50 DM).

Naprzeciw kościoła wznoszą się iglice XVII-wiecznego ratusza. Bezpośrednio na płycie rynku, przed ratuszem, stoi Magdeburger Reiter (z 1240r.), najstarszy wolno stojący pomnik konny w Niemczech. Za katedrą swoje wody toczy Łaba kierując się Remtergang, odchodzącą z Domplatz, można dojść do Auf dem Wall, dawnych murów obronnych miasta, z których można przyjrzeć się rzece. Wzdłuż Łaby, w kierunku północnym, widoczne są masywne, ale nie pozbawione pewnej elegancji dźwigi rzeczne Schiffshebewerk autentycznie podnosi statki na wysokość 16 m i przenosi je w powietrzu z Łaby na Mittelland Kanal.

Magdeburski kabaret Die Klingelblitze, Breiter Weg 200, był już dobrze znany za czasów NRD, a ostatnie cztery lata popuściły cugli jego sardonicznej wrażliwości. (Przedstawienia co wieczór, początek ok. 20.00. Informacja o biletach »339 59). Tradycyjny dramat wystawia Freie Kammerspiele Theater, Otto-von-Guericke- Str. 64. Club ExLibris, Weitling Str. (55 10 44) użycza swej sceny na koncerty, a regularnie działa tam klub tańca (wt.-nd. 20.30-2.00).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>