LIPSK (Leipzig)

Lipsk obok Frankfurtu zapisał się jako jedno z miast najbardziej zasłużonych dla wolności Niemiec. „Wojna wyzwoleńcza”, rozpoczęta tutaj dwa lata wcześniej niż w reszcie kraju, przyczyniła się do wyrzucenia najeźdźczych wojsk Napoleona. Miasto z entuzjazmem przyłączyło się także do ruchów powstańczych i rewolucyjnych w tatach 1830 i 1848-49. W bardziej współczesnych czasach Lipsk zasłużył sobie na miano Heldenstadt (miasta bohaterów), dzięki awangardowej roli w czasie die Wende, nagłego obalenia NRD w 1989 r. To, co zaczęło się jako „spotkania poniedziałkowe” przy Nikolaikirche, przerodziło się w wiele masowych protestów ludności, które przywiodły rząd do użycia wojska w celu zdławienia demonstracji. 9 października 1989 r. 70 000 demonstrantów maszerowało ulicami Lipska, wzywając rząd do próby sil, z której wyszli zwycięsko. Z powodów, które być może nigdy nie zostaną do końca wyjaśnione, rząd wycofał się w obliczu konfrontacji. W kolejny poniedziałek demonstracje zgromadziły przeszło 120000 uczestników, a dwa dni później szef partii Erich Honecker złożył dymisję.

Z drugiej wojny światowej Lipsk wyszedł z wielkimi stratami. Jednak te niedostatki miasta kompensuje jego rodowód kulturalny -jeden z najznakomitszych w Europie. Już od wieków Lipsk sławny był dzięki literaturze i muzyce. Goethe uwielbiał to miasto za wyrobioną literacko publiczność. Jego Alma Mater, Uniwersytet Lipski, założony w 1409 r. poszczycić się może chlubną tradycją, której część tworzą, między innymi, takie nazwiska jak Leibniz, Lessing i Nietzsche. Dziesiątki księgarń, rozlokowanych na lipskiej Starówce, przypomina o istotnej pozycji, jaką Lipsk zajmował na europejskim rynku wydawniczym w czasach przedwojennych. W ciągu roku odbywa się tutaj kilka międzynarodowych targów książki. Tradycja muzyczna Lipska sięga roku 1723, kiedy Johann Sebastian Bach osiedlił się tu, wprawiając wiernych w zachwyt swoimi wczesnymi dziełami. Sto lat później Feliks Mendelssohn założył Leipzig Gewandhaus Orchester, zespół do dzisiaj prezentujący wysoki poziom. Związany z nim dyrygent Kurt Masur, który w latach 80. przyczynił się do osiągnięcia przez orkiestrę międzynarodowego uznania, był jedną z postaci świata sztuki zaangażowanych w wydarzenia z 1989 r.To właśnie dzięki postawie takich ludzi jak on demonstracje zachowały pokojowy charakter, osiągając jednocześnie swój cel. Tego typu historie są przykładem tego, w jaki sposób wydarzenia ze świata kultury mieszają się w Lipsku z wydarzeniami ze świata polityki, dając ostatecznie pozytywny rezultat.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>