Kreuzberg

Wszyscy, którzy chcą poznać słynną berlińską kontrkulturę, czyli alternative SzeneĄ nie mogą nie odwiedzić dzielnicy Kreuzberg, pełnej kawiarni i barów. W I985r., podczas wizyty w Berlinie prezydenta Reagana, władze tak bardzo obawiały się I protestów ze strony mieszkańców tej dzielnicy, że bez uprzedzenia ogrodziły ją całąl kordonem policji-posunięcie w każdym calu niezgodne z konstytucją. W latach 60. [ i 70. dużą część tego obszaru zamieszkiwali dzicy lokatorzy (Hausbesetzer). Nal początku lat 80. konserwatywne władze miasta zdecydowały się na eksmisję dzikich! lokatorów przy użyciu siły. Spowodowane tym zamieszki wywołały głęboki niepokój I w całym Zachodnim Berlinie. Bardziej szacowne oblicze tej dzielnicy ujrzeć można! w okolicy Mehringdamm (U-Bahn 61ub7: Mehringdamm). Wyjątkowo interesujący! jest fragment wokół Chamissoplatz – zamknięty ulicami Bergmannstr. i Fidicinstr.f Szczególnie duża liczba starych domów i sklepów z używanymi rzeczami ulokowała! się przy Bergmannstr, W nocy punki i cyganeria – klientela licznych tutejszych! klubów – zaludnia Yorckstrafie, ulicę wiodącą na północ od skrzyżowania z Mehringdamm. Kawiarnie i bary przy Oranienstr. (U-Bahn: KottbusserTor) mogą poszczycić się bardziej radykalnym elementem – pochody pierwszomajowe zawsze zaczynają się z Oranienplatz.

Landwehrkanal biegnący z Tiergarten do Krcuzberga to miejsce związane z ponurą historią. Z tego właśnie kanału stosunkowo niedawno wyłowiono ciało Róży Luksemburg, wrzucone tam po zamordowaniu jej w 1919 r.

Z wielu miejsc godnych uwagi w tej dzielnicy wart polecić bulwar przy Hallesches Tor, Paul-Linke Ufer, uważany za najpiękniejszą ulicę Berlina. Natomiast wschodnia część Kreuzberga, w pobliżu dawnego muru miejskiego (Tor) udzieliła schronienia ludności tureckiej (Turcy stanowią połowę obcej ludności Berlina Zachodniego) i bałkańskiej. Duża liczba narodowych restauracji i kawiarni, chętnie odwiedzanych przez zamieszkujących tu studentów i radykałów, jest wprost proporcjonalna do liczby członków tych społeczności. Trzy minuty spacerem od stacji U-Bahn Schlesiches Tor znajduje się otwarty ponownie Oberbaumbriicke, nad fragmentami muru można przejść do Fridrichschain, dzielnicy wschodniego Berlina.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>