Koncerty, opera i balet w Berlinie

Apogeum wydarzeń muzycznych przypada na trwające prawie cały wrzesień Berliner Festwochen oraz w listopadzie, w czasie Berliner Jazztage. Więcej informacji odnośnie do tych imprez, na które bilety sprzedawane są na długo przed ich rozpoczęciem, uzyskać można listownie: Berliner Festspiele, Budapesterstr. 48-50, 10787 Berlin (»25 48 92 50, codz. 12.00-18.00). W połowie lipca trwa Bachtage – tydzień wypełniony koncertami muzyki klasycznej. Cotygodniowe sobotnie koncerty odbywające się w ramach Sommer Festspiele przemieniają Ku’damm w wielką salę koncertową z muzyką grup punkowych, folkowych i prezentujących wszelkie inne gatunki.

W wydawanych co miesiąc broszurach Kultur in Berlin i Berliner Programm oraz w ukazujących się co dwa tygodnie Tip i Zitty, znaleźć można informacje o koncertach organizowanych na dziedzińcu starego Arsenału lub na Schloßinsel Köpenick (wyspie pałacowej), a także w parkach miejskich. Biletów do filharmonii

i opery często nie sposób dostać w kasach. Można spróbować przed koncertem stanąć z kartką z napisem „Suche Karte” (potrzebny bilet) – zawsze znajdzie się kilka osób pragnących pozbyć się biletu w ostatniej chwili.

Philharmonie, Matthäikirchstr. 1 ( 25 48 80). Autobus # 129 z Ku’damm: PotsdammerStr., potem piechotą trzy przecznice w kierunku północnym. Duży gmach w kolorze żółtym o doskonałej akustyce wewnątrz, a na zewnątrz charakteryzujący się wielce niekonwencjonalną architekturą. Orkiestra Berliner Philharmoniker, dziesiątki lat kierowana przez nieodżałowanego Herberta von Karajana, jest przez wielu uznawana za najlepszą na świecie. Niemalże niemożliwością będzie dostanie biletu na miejsce siedzące (można próbować na godzinę przed koncertem), najlepiej na długo przed planowaną wizytą dokonać listownej rezerwacji. W miesiącach letnich filharmonia bywa często nieczynna. Kasa pn.-pt. 15.30-18.00, sb.-nd. i święta 11.00-14.00.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>