Komunikacja publiczna w Berlinie

Orientacja t podstawowe opłaty: Nie sposób uniknąć korzystania z komunikacji publicznej, która jest sprawna, ale równocześnie droga. Rozległa sieć autobusowa, U-Bahn (metro) oraz S-Bahn (kolej naziemna) wschodniego i zachodniego Berlina tworzą obecnie jednolity system BVG. Bilet jednorazowy (Einzelfahrschein Normaltarif) kosztuje 3,20 DM i jest ważny przez 2 godz. od skasowania. Bilet na krótkie trasy (Einzelfahrschein Kurzstreckentarif) za 2,10 DM upoważnia do przejechania do 6 przystanków autobusowych (bez przesiadki, takie bilety są nie ważne na liniach obsługujących lotniska) lub do 3 przystanków U-Bahn i S-Bahn (z jedną przesiadką). Czteroprzejazdowy biJet (Sammelkarte) kosztuje 11 DM, taki sam, ale na krótkie trasy 6,40 DM. Bilety można nabyć w automatach biletowych, u kierowców autobusów, bądź w okienkach na dworcach U-Bahn i S-Bahn. Kara za przejazd bez ważnego biletu jest wysoka (60 DM), a kontrole częste. Dzieci do lat 6, podróżujące w towarzystwie osoby dorosłej, nie płacą za przejazd. Wszystkie bilety ważne są dopiero po skasowaniu w czerwonym kasowniku przed rozpoczęciem podróży.

Bilety specjalne i mapy Informacja i bilety w BVG Pavillon, Bahnhof Zoo ( 256 24 62), codz. 8.00- 20.00. Berlin Ticket (12 DM, od 6 do 14 lat 6 DM) to karta ważna 24 godziny na autobusy, U-Bahn i S-Bahn. Berlin Ticket na 6 dni (pn.-sb.) kosztuje 30 DM. Miesięczna Umweltkarte kosztuje 74 DM i opłaca się przy dłuższym pobycie. Kombi-Ticket ważny jest na i dzień i upoważnia do nieograniczonego korzystania z promów Stern und Kreisschiffahrt oraz przejazdów wszystkimi środkami komunikacji w sieci BVG (25 DM patrz także promy poniżej). Szczegółowa mapa Liniennetz, w cenie 3 DM, dostępna jest w każdej kasie biletowej metra. Falk Plan także posiada mapę z wszystkimi liniami.

Komunikacja nocna U-Bahn i S-Bahn nie kursują między 1.00 a 4.00, z wyjątkiem U-l i U-9, które jeżdżą przez całą noc pt.-sb. Istnieje rozległa sieć autobusów nocnych kursujących co pół godziny należy szukać przystanków ze znakiem księżyca i gwiazd, albo zdobyć bezpłatną mapę linii nocnych (Nachtliniennetz). Numery linii wszystkich autobusów nocnych poprzedzone są literą N.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>