GASTRONOMIA – BERLIN

Restauracje Berlina są tak wielonarodowe jak jego mieszkańcy. W tym mieście nie ma konieczności przedkładania kuchni niemieckiej nad inne. Wyjątek uczynić wypada dla Berliner Weiße mir Schuß, miejscowego piwa zmieszanego z odrobiną syropu. Trzeba określić, czy chce się je rotes (na czerwono) czyli creme de cassis, czy grünes (na zielono), czyli Jägermeister, Spora część berlińskiej gastronomii jest turecka: na prawie każdym rogu spotkać można turecki Imbiß lub turecką restaurację. Döner Kepab, kanapka z mięsem z jagnięcia i sałatką zdominowała rynek „fast food“, a Fulafel plasuje się zaraz na drugim miejscu. Nieduże dania kosztują 4-5 DM. Inne potrawy tureckie również warte są spróbowania. Meyhane, Bleibtreustr. 50 jest niedrogą restauracją z autentycznym tureckim menu. Wraz z drugą falą emigracji do miasta trafiła kuchnia hinduska, której potrawy są nienagannie przygotowane. Zawsze godne zaufania są potrawy kuchni włoskiej.

Nie istnieje wyraźny podział na Kneipen, kawiarnie i restauracje okazuje się, że w kawiarniach często jest lepsze jedzenie niż w restauracjach i to po o wiele bardziej przystępnych cenach, Wspaniałą berlińską tradycją kawiarnianą jest podawanie śniadania często do późnego popołudnia. Berlińczycy niespiesznie delektują się tymi obfitującymi w sery i owoce posiłkami. Warto wziąć z nich przykład i przyłączyć się, zamawiając do tego filiżankę odświeżającej Milchkaffee. Chociaż tania gastronomia w Berlinie Wschodnim nie jest jeszcze wystarczająca, nowo powstałe kawiarnie w dzielnicach Mitte i Prenzlauer Berg stają się poważną konkurencją dla swoich zachodnioberlińskich odpowiedników. Nic dziwnego, skoro ceny są niższe, a porcje większe. Poza tym, uliczni sprzedawcy wszelkiego rodzaju niedrogich zapychadeł wypełniają codziennie Alexanderplatz dobrze też wiedzieć, że rozległy dział spożywczy na parterze Kaufliof am Alex posiada bar sałatkowy.

Najtańsze supermarkety to Aldi, Bolle i Penny Markt. Targi czynne są pn.-pt. 9.00-18.00, sb. 9.00-13.00. Najciekawszy targ pod gołym niebem odbywa się w sobotnie poranki na Winterfeldplatz, ale swój własny targ posiada prawie każda dzielnica. W Berlinie Wschodnim sprzedaż często odbywa się pod peronami S-Bahn.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>