FLENSBURG

Flensburg, najdalej na północ wysunięte miasto Niemiec, leży zaledwie kilka km od granicy z Danią. W mieście zachowało się wiele śladów czterowiek owych rządów duńskich na przejściu granicznym, zwłaszcza od strony obłożonej wysokimi podatkami Danii, panuje duży ruch. Bahnhofstr. prowadzi z dworca do ożywionego Altstadt i zamkniętej dla ruchu kołowego Großestraße. Po drodze mija się Deutsches Haus, salę koncertową w stylu Bauhaus, podarowaną miastu jako wyraz uznania dla jego lojalnej postawy w referendum z 1920r. (przykładu odmiennego zachowania w tym samym czasie dostarcza Kilonia, powyżej). Piękny XIV-wieczny kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche) na Südemarkt, szczyci się największymi organami w Szlez- wiku(czynny wt.-pt. 9.00-17.00, sb. 10.00-13.00 wstęp wolny). Trochę na północ od Nordemarkt stoi Marienkirche, o wspaniałych oknach witrażowych (czynny wt. i czw.-pt. 10.00-13.00 i 14.00-16.00, śr. i sb. 10.00-13.00 wstęp wolny). Ze szczytu Marientreppe, w bok od Norderstr., widać doskonale port i niezliczone pomarańczowe dachy domów.

Do portu można zejść jedną z wielu małych uliczek znajdująca się tu Museumshafen, przystań muzealna, jest miejscem zasłużonego odpoczynku dla kilku starych statków. Dawny urząd celny przy Schiffbrücke 39 zamieniony został na Schiffahrtmuseum (Muzeum Żeglugi), w którym można prześledzić morskie dzieje Flensburga i wielki udział Danii w kwitnącym swego czasu handlu z Karaibami. Dumą muzeum jest wystawa poświęcona rumowi miasto słynie z tego marynarskiego trunku (czynne wt.-sb. 10.00-17.00, nd. 10.00-13.00 wstęp 2DM, studenci 1DM).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>