BRANDENBURG

To właśnie ponad tysiącletni Brandenburg gdy był stolicą tego regionu nada Berlinowi prawa miejskie. Obecnie stracił swoje znaczenie polityczne, pozostaj jednak jednym z najlepiej zachowanych miast obszaru, któremu dal nazwę. Tylk w niektórych miejscach dawną zabudowę miasta zrównano z ziemią, aby w miejs tego, co stare i brzydkie wprowadzić architekturę typową dla NRD – resztę pozostawiono na pastwę losu. Za prefabrykowanymi blokami mieszkalnymi, jakie postawiono naprzeciwko dworca kolejowego, przy brukowanych uliczkach wijących się przez zaciszne parki stoją stare domy. Dumni branderburczycy zabrali się do odnowy swojej pięknej Starówki i w całym mieście widnieją dziś znaki Brand neu.

Brandenburg otoczony jest wodą i bujną zielenią. Rzeka Havel cicho toczy swoje wody obok katedry św. Piotra i Pawła (Dom St. Peter und Paul), rozpoczętej w stylu romańskim, a dokończonej w gotyckim. Słynny dziewiętnastowieczny architekt Fryderyk Schinkel dodał kilka drobiazgów: „rozetę Schinkla” („Schinkel-Rosette”) oraz okno nad wejściem.

Mieszczące się wewnątrz Muzeum katedralne (Dommuseum) zawiera wiele pamiątek i skarbów dokumentujących miejscowe dzieje (pn.-wt. i czw.-sb. 10.00-12.00 i 14.00-16.00, śr. 10.00-12.00, nd. 11.00-12.00. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem wt., śr. i nd. 10.30, czw. i sb. 10.30 i 14.30). Kościół św. Katarzyny (St. Katharinen)-wzniesiony pod koniec XIV stulecia-to zachwycający przykład budowli gotyckiej wzniesionej z Backstein, czyli glazurowanej cegły. Rzeźbiony ołtarz datuje się na rok 1474 (otwarty codz. 10.00-17.30). W kościołach skupia się życie kulturalne: w obu regularnie odbywają się koncerty organowe, a Petrikloster katedry w czasie letnich miesięcy udziela gościny teatrowi. Kolejnym zabytkiem Brandenburga jest sześciometrowy posąg Rolanda, legendarnego bohatera, stojący przed Ratuszem już od 500 lat – epoka socjalistycznego państwa niemieckiego wydaje się okruchem czasu wobec wieku tego średniowiecznego symbolu wolnego handlu. Kilka wież, które zachowały się z XII-wiecznego pierścienia miejskich murów obronnych nadaje zabytkowy charakter Starówce (Altstadt) oraz ulicom odchodzącym od Neustadter Markt, czyli rynku nowomiejskiego. Neustadt (Nowe Miasto) nie jest nowe w kategoriach bezwzględnych – założono je przecież w 1196 roku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>